6 najczęściej występujących wad wzroku

Wady wzroku, czyli wady refrakcji to problem, z którym najczęściej zwracamy się do okulisty. Dotyczą one znacznej części populacji – szacuje się, że aż 80% z nas posiada jakiś jej rodzaj, niemniej przy małym defekcie nie jest konieczne stosowanie korekcji okularowej. Powstają bez względu na wiek – dotyczą dzieci, dorosłych i osób starszych. Wczesne zdiagnozowanie problemu jest utrudnione w przypadku dzieci.

Do najczęstszych wad wzroku należą:

1. Dalekowzroczność (nadwzroczność) – obraz nie układa się na siatkówce, lecz poza nią, wskutek czego widzimy niewyraźnie. Powodem jest to, że gałka oczna jest zbyt krótka, bądź rogówka oka jest zbyt płaska. Nadwzroczność fizjologiczna, niepowodująca zaburzeń widzenia obuocznego, występuje u większości dzieci. Ustępuje samoistnie w wieku 8-9. roku życia, na skutek emmetropizacji i wzrostu gałki ocznej.

2. Krótkowzroczność – gałka oczna jest zbyt długa lub rogówka oka jest zbyt wypukła. Obraz powstaje przed siatkówką, wobec czego niewyraźne są przedmioty znajdujące się w oddali. Aby widzieć lepiej, należy przybliżyć przedmiot do oka. U dzieci pojawia się zwykle w wieku 7-8 bądź 12-13 lat, gdy dziecko coraz więcej pracuje wzrokiem. Krótkowzroczność to najczęściej występująca wada wzroku. Obecnie mamy do czynienia wręcz z epidemią krótkowzroczności, zarówno u młodzieży, jak i dorosłych. Powodem jest zbytnie przemęczanie wzroku oraz fakt, że zwykle patrzymy w bliży – na ekran komputera, telewizora czy smartfona. Oko traci więc zdolność do dostosowywania ostrości do szybkiej zmiany odległości.

3. Astygmatyzm – występuje u tych osób, u których różna jest krzywizna rogówki, wskutek czego promienie świetlne nie załamują się jednakowo. Skutkiem jest niezborność obrazu. Wada ta zazwyczaj występuje z nadwzrocznością bądź krótkowzrocznością. Jej powodem jest niewłaściwa budowa rogówki. W większości przypadków jest to wada wrodzona.

4. Daltonizm – to wada wzroku polegająca na złym rozpoznawaniu barwy zielonej i czerwonej. Może być wrodzona lub nabyta.

5. Starczowzroczność (prezbiopia) – jest to proces naturalnego starzenia się oka, dlatego nie zawsze zaliczana jest do wad wzroku. Polega na stopniowej utracie akomodacji, a więc zdolności oka do zmiany swojej mocy, niezbędnej do prawidłowego widzenia przedmiotów znajdujących się blisko oraz w oddali. Dotyczy wszystkich ludzi, bez względu na to, czy we wcześniejszym okresie życia posiadali którąkolwiek z wad wzroku.

6. Różnowzroczność (anizometropia) – to przypadłość, w której każde z oczu ma inna wadę wzroku. Do jej przyczyn zalicza się dziedziczność, wadę zeza czy operacje gałki ocznej – na przykład na zaćmę. U dzieci wada ta występuje bardzo rzadko – dotyczy około 1%.

Pierwsze kroki przy problemach ze wzrokiem

W przypadku dostrzeżenia jakichkolwiek problemów z widzeniem należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza okulisty. Specjalistyczne badania pozwolą zdiagnozować problem i dobrać najbardziej odpowiednie szkła korekcyjne. Problem pojawia się, gdy na wadę wzroku cierpi małe dziecko – zwykle nie powie ono, że słabo widzi. Jego problemy ze wzrokiem można jednak wstępnie rozpoznać obserwując jego zachowanie – dziecko będzie robiło wszystko, aby zniwelować problemy z widzeniem. Jeśli dziecko oglądając bajkę siada bardzo blisko ekranu, niechętnie układa puzzle czy nie radzi sobie z rozpoznawaniem różnic w obrazkach, powinno nas to zaalarmować.

Często zdarza się jednak, że dziecko nie daje nam żadnych alarmujących sygnałów. Oko dziecka ma bardzo dużą zdolność do akomodacji, malec może więc widzieć dobrze, mimo, że wada wzroku już występuje. Skutkiem jest przemęczenie oczu – dziecko może skarżyć się na wzmożone bóle głowy, problemy z koncentracją bądź często trzeć oczy. Rodzice powinni być wyczuleni na takie objawy, a także regularnie poddawać dziecko badaniom wzroku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *