Jak czytać receptę okularową?

Aby odpowiednio dobrać szkła korekcyjne – okulary lub soczewki kontaktowe, niezbędna jest wizyta u lekarza okulisty. Wszystkie recepty okulistyczne wyglądają podobnie i mają jednakowe oznaczenia, które łatwo rozszyfrować. Trzeba mieć na uwadze, że wartości na recepcie okularowej i recepcie na soczewki kontaktowej dla jednej osoby mogą się różnić, jeśli więc zamówimy soczewki na podstawie danych z recepty okularowej, może się okazać, że ich moc nie będzie satysfakcjonująca.

Jak rozszyfrować receptę okularową?

 • OP/OL – skróty te oznaczają oko prawe i oko lewe.
 • Dal – zapis korekcji do dali, co oznacza, że szkła mają korygować krótkowzroczność. Takie szkła korekcyjne pozwolą dobrze widzieć przedmioty znajdujące się w większych odległościach i będą przeznaczone do codziennego użytku.
 • Bliż – zapis korekcji do bliży. Zapis w tym miejscu oznacza, że okulary będą przeznaczone do czytania – za zadanie mają korygować dalekowzroczność.
 • Sfera – jest to moc soczewki, określana w dioptriach. Może przyjmować wartości dodatnie (+), ujemne (-), bądź „0”, w przypadku braku wady.
 • PD – skrót ten oznacza rozstaw źrenic, czyli odległość środka źrenicy od środka nasady nosa. Wartość ta może być różna dla oka prawego i lewego – uzależnione jest to od symetrii twarzy. Jest konieczna dla prawidłowego przygotowania okularów, nie ma natomiast znaczenia przy doborze soczewek kontaktowych.

Dodatkowe oznaczenie na recepcie okularowej

Powyższe skróty odnoszą się do podstawowych parametrów szkieł okularowych czy soczewek kontaktowych. W przypadku bardziej skomplikowanych wad wzroku znajdziemy odpowiednie wartości w dodatkowych polach:

 • Cylinder – wartość w tym polu tabeli oznacza, że konieczna jest korekta astygmatyzmu. Moce mogą mieć wartości dodatnie lub ujemne. Cylinder koryguje krzywiznę rogówki lub niesymetryczną wartość soczewki oka. Z wartością cylindra nieodłącznie związana jest oś.
 • Oś cylindra – występuje zawsze w połączeniu z cylindrem. Wartość ta jest niezbędna, aby prawidłowo umieścić szkło w oprawie okularowej. Zakres osi wynosi od 0 do 180 stopni.
 • Pryzmat – parametr ten podawany jest w przypadku zeza lub problemów z widzeniem obuocznym. Moc zapisuje się w dioptriach pryzmatycznych wraz z podaną dodatkowo bazą pryzmatu.
 • Baza pryzmatu – jest to określenie kierunku pryzmatu. Może być podana na dwa sposoby – kątowo (od 0 do 360 stopni), bądź opisowo („nos” – bazą do nosa, „skroń” – bazą do skroni, i analogicznie – „góra” lub „dół”).
 • ADD – addycja, to dodatkowy parametr, niezbędny dla przygotowania progresywnych soczewek. Oznacza różnicę (określoną w dioptriach) między korekcją bliży a korekcją dali. Wartość addycji musi być taka sama dla obu oczu. Korekcja wzroku za pomocą soczewek progresywnych niezbędna jest w przypadku wystąpienia prezbiopii, czyli rozwijającej się u osób w średnim wieku dalekowzroczności. Soczewki progresywne zapewniają płynne przejście pomiędzy korekcją dali i bliży, dzięki czemu osoby z prezbiopią nie muszą używać dwóch par okularów – osobnych do dali i do bliży.

Czym różni się recepta na soczewki kontaktowe od recepty okularowej?

Na recepcie na soczewki kontaktowe, oprócz sfery i ewentualnie cylindra, addycji, niezbędne są następujące dane:

 • Dia/D – średnica soczewki. Jest to szerokość oka lub soczewki, wyrażona w milimetrach.
 • BC – krzywizna bazowa to wartość obrazująca uwypuklenie bądź skrzywienie tyłu soczewki. Najczęściej spotykane są wartości od 8,3 do 9,0 mm.

Recepta na soczewki kontaktowe zawiera zwykle również markę soczewek, która, według lekarza okulisty, będzie najlepiej pasować do kształtu oka. Trzeba pamiętać, że każde soczewki mają inną budowę – jedne będą wygodniejsze od drugich, mimo że określone parametry będą jednakowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *