Jak poprawić wzrok?

Osoby, które mają problem ze wzrokiem, często starają się za wszelką cenę go poprawić. Tym samym, jednym z najbardziej popularnych sposobów jest tak zwany trening wzrokowy. Jest on przeznaczony zarówno dla krótkowidzów, jak też i dalekowidzów.

Na czym polega trening wzrokowy?

Trening wzrokowy to inaczej terapia widzenia. Jest to indywidualny program ćwiczeń wzrokowych, które mają przede wszystkim na celu rehabilitację, usprawnienie i polepszenie procesu widzenia. Trening najczęściej sprawdzi się przy

  • zaburzeniach ruchów oczu,
  • zezie,
  • niedowidzeniu,
  • zaburzeniach akomodacji,
  • fiksacji.

Trening jednak ćwiczy nie oczy, a mózg, wskazując nowy sposób patrzenia. Terapia ta pozwala też rozwinąć inne możliwości zmysłu wzroku.

Ćwiczenia dla krótkowidzów

Ćwiczenia dla krótkowidzów mają na celu tak wytrenować mięśnie gałki ocznej, aby poprawić jej ostrość widzenia. Podstawowym ćwiczeniem jest tablica Snella. Należy umieścić ją odległości takiej, aby wyraźnie widzieć około jej połowę – reszta może być niewidoczna, bądź rozmazana. Należy po kolei czytać litery w rzędach i wzrokiem obrysowywać ich kontury, koncentrować się na ich wyrazistości. W trakcie czytania można unosić dłonie na wysokość oczu, tak aby pobudzić widzenie peryferyjne. Kiedy dojdziemy do rzędu liter niewyraźnych, należy skoncentrować się na ich rozpoznaniu, czyli przesuwaniu oczu po konturach. Przy końcu linii należy zamknąć oczy, aby zwizualizować ich czerń, a potem przenieść wzrok na białe tło tablicy.

Kolejnym ćwiczeniem jest rozciąganie mięśni skośnych oczu. Należy wziąć do ręki ołówek i patrzeć na jego czubek, przesuwając ku górze w kierunku czubka nosa. Potem, płynnym ruchem należy przemieścić go na prawą stronę aż do końca pola widzenia, nie spuszczając z ołówka wzroku. Podobne ruchy można wykonywać w kierunku lewej strony, od dwóch do dziesięciu serii.

Ćwiczenia dla dalekowidzów

Ćwiczenia dla dalekowidzów mają z kolei zmniejszyć uczucie zmęczenia oczu i zapobiec pogłębienia się dość uciążliwej wady. Ważne jest zatem, aby wykonywać je, będąc rozluźnionym. Jednym z ćwiczeń jest czytanie z “puzonowaniem”, co pozwala rozpoznać tekst z bliższej niż dotychczas odległości. Należy wziąć książkę o różnej wielkości czcionki i umieścić w odległości, w której bez trudu przeczytamy tekst. Cały czas czytając należy powoli przybliżać tekst do siebie do chwili, kiedy będzie on nieczytelny. Wówczas należy zatrzymać książkę i patrzeć na kontury oraz krawędzie liter, starając się je rozpoznać.

Joga dla oczu

Dla osób zarówno zdrowych, jak i mających problem ze wzrokiem, świetnie sprawdzi się też joga dla oczu. Ma ona na celu pobudzić oczy do wzmożonej pracy. W jodze dla oczu można wykorzystać zarówno specjalne tabliczki, jak też i pomoce dostępne do domowego użytku. Należy jednak mieć na uwadze, aby ćwiczenia stopniowo wprowadzać, gdyż mogą one przeciążyć wzrok. Wcześniej warto też udać się do okulisty, aby sprawdzić, czy możemy pozwolić sobie na często męczące dla oczy ćwiczenia. Nie każda bowiem wada pozwala na gimnastykę gałek ocznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *