Ochrona wzroku – jak chronić wzrok aby nie narażać go na dolegliwości

Narząd wzroku narażony jest na działanie wielu niekorzystnych czynników zewnętrznych, przed którymi należy się chronić, tak aby zapobiec rozwojowi wielu niebezpiecznych chorób. Odpowiednia ochrona wzroku uzależniona jest przede wszystkim od negatywnych czynników oddziałujących na oczy, dlatego też, aby dowiedzieć się, w jaki sposób ochronić swój wzrok, warto zapoznać się z poniższym artykułem.

Odpowiednie oświetlenie

Osoby, które wieczorami lubią czytać książki, oglądać telewizję czy też grać w różnego rodzaju gry powinny zadbać przede wszystkim o odpowiednie oświetlenie. W przypadku telewizora czy też monitora komputera jasny ekran w ciemnym pokoju tworzy kontrast, który nie wpływa zbyt pozytywnie na narząd wzroku. W takim przypadku dochodzi do szybkiej akomodacji, w wielu przypadkach bolesnej z uwagi na mrużenie oczu. Podobnie wygląda sytuacja w trakcie czytania książki w niezbyt dobrze oświetlonym pomieszczeniu, ponieważ konieczne jest wytężanie wzroku, aby dobrze odczytać znajdujący się w książce tekst. Na jakie oświetlenie należy się wtedy zdecydować? W przypadku telewizora oraz monitora warto postawić za nimi nie za dużą lampę, która rozproszy ciemność w pomieszczeniu. Jeśli chodzi natomiast o osoby czytające książki, to powinny one zadbać o źródło światła w postaci biurkowej lampki, której światło będzie skierowane wprost na czytany tekst.

Okulary przeciwsłoneczne

Wszystkie osoby niezależnie od tego, czy uprawiają sport, czy też spacerują podczas słonecznej pogody, nie powinny zapominać o okularach przeciwsłonecznych. Należy je nosić nie tylko latem, gdy słońce świeci niemal każdego dnia, ale również zimą, ponieważ promienie słoneczne odbijając się od śniegu, powodują bardzo nieprzyjemny dyskomfort. Podczas zakupu takich okularów nie należy jednak sugerować się ceną, a raczej ich jakością, a także zastosowanymi filtrami. Bazarowe okulary za kilkanaście złotych to bezwartościowy produkt, dlatego też poszukując dobrych okularów przeciwsłonecznych, należy wybrać się do sklepu optycznego.

Zbyt suche powietrze

Przebywanie w zadymionych pomieszczeniach, a także zbyt suche powietrze to czynniki, które wpływają bardzo negatywnie na narząd wzroku, ponieważ mogą doprowadzić do tzw. zespołu suchego oka. Nieprzyjemne objawy pojawiają się najczęściej zimą z uwagi na niższy poziom wilgotności, co jest oczywiście związane z systemem ogrzewania w klimatyzowanych pomieszczeniach. Zjawisko to zaczyna być jednak coraz bardziej odczuwalne również latem z uwagi na działanie klimatyzacji nie tylko w pomieszczeniach, ale również w samochodzie. W takiej sytuacji warto rozważyć możliwość stosowania nawilżaczy powietrza. Niezwykle ważne jest również to, aby regularnie wietrzyć pomieszczenie, a także stosować krople lub żele nawilżające do oczu.

Praca przed monitorem

Obecnie coraz większa liczba osób spędza przed monitorem komputera nawet kilka godzin dziennie, a taka wielogodzinna praca sprzyja wysychaniu powierzchni oka. Osoby, które mają problemy z odpowiednim nawilżeniem oka, powinny regularnie stosować specjalne krople z grupy sztucznych łez. Bardzo ważne jest również to, aby co około 20 minut odrywać na 20 sekund wzrok od ekranu, kierując go następnie na jakiś przedmiot znajdujący się w odległości około 5 metrów. Dzięki temu oczy są zmuszone do mrugania i zostaje im przywrócona odpowiednia wilgotność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *