Rodzaje soczewek okularowych

Korekcja wzroku wymaga właściwych i perfekcyjnych rozwiązań. Okulary to nie tylko oprawki, chociaż na nich skupia się uwaga osób, które je wybierają, ale przede wszystkim odpowiednio dopasowane soczewki. Te różnią się pomiędzy sobą pod wieloma względami, począwszy od przeznaczenia, poprzez filtry i materiał, z jakiego są wykonane.

Rodzaje soczewek okularowych a ich przeznaczenie

Soczewki okularowe dzielimy ze względu na ich przeznaczenie i tym samym wyróżniamy soczewki jednoogniskowe, dwuogniskowe oraz progresywne.

Soczewki okularowe jednoogniskowe są przeznaczone do korekcji jednej wady wzroku. Są stosowane w przypadku krótkowzroczności lub nadwzroczności. W zależności od wady mówimy o soczewkach dodatnich dla nadwzroczności i ujemnych do krótkowzroczności.
Soczewki jednoogniskowe służą do korekcji wzroku podczas wykonywania konkretnych zadań, tym samym mogą być okularami do pracy przy komputerze, czy też wyłącznie do czytania, albo też mogą być noszone przez cały dzień. W przypadku soczewek okularowych jednoogniskowych dedykowanych do pracy przy komputerze stosuje się soczewki z tzw. wydłużoną bliżą.

Soczewki okularowe dwuogniskowe podzielone są na dwa segmenty, z których każdy posiada inną funkcję i inną moc. Podział można uznać za poziomy. Górna część soczewki to korekcja widzenia dali, natomiast dolna do korekcji bliży. Upraszczając, dolna część soczewek jest przeznaczona do czytania. Soczewki dwuogniskowe mogą być stosowane w okularach całodziennych. Z jednej strony osoba je nosząca nie musi każdorazowo przy zmianie czynności, zmieniać także okularów, ale ich noszenie wymaga przyzwyczajenia się do prawidłowego korzystania z soczewek dwuogniskowych. Poza tym należy wskazać, że soczewki dwuogniskowe nie pozwalają na korekcję widzenia odległości pośrednich, a segment dzielący obie funkcje soczewki jest widoczny.

Soczewki okularowe progresywne to najnowocześniejsze z wszystkich omówionych. Pozwalają na pełną korekcję wszystkich wartości, a więc bliży, dali, a także odległości pośrednich. Są zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem dla osób, które muszą stosować różne rodzaje korekcji ze względu na wadę wzroku. Dodatkowo należy podkreślić, że są one bezkonkurencyjne także pod względem estetyki. Pomimo tego, że spełniają tak wiele funkcji, na pierwszy rzut oka przypominają jednoogniskowe soczewki okularowe.

Soczewki okularowe z udogodnieniami

Wymieniając podstawowe rodzaje soczewek okularowych, należy także zwrócić uwagę na cechy czyniące z nich indywidualnie dopasowany produkt do aktywności osoby noszącej okulary. Podczas dopasowania soczewek niemniej istotną kwestią są więc filtry oraz powłoki.

  • Soczewki okularowe z dodatkową, utwardzaną powierzchnią – są zdecydowanie bardziej odporne na zarysowania.
  • Soczewki okularowe z antyrefleksem – soczewki z powłoką antyodblaskową. Idealne dla osób pracujących przy komputerze, czy dla kierowców.
  • Soczewki okularowe z filtrem absorpcyjnym – zabarwiają szkła, wykorzystywane są w okularach przeciwsłonecznych.
  • Soczewki okularowe z filtrem polaryzacyjnym – zmniejszają odbicie światła od innych przedmiotów.
  • Soczewki okularowe z powłoką Blue Blocker – są rozwiązaniem m.in. dla kierowców, czy osób korzystających z okularów nocą. Powłoka rozjaśnia obraz po zmroku, a także we mgle.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *